Робота психолога в школі

Багато батьків та викладачів не знають, хто ж такий психолог і які його функції, чим він займається, навіщо проводить з дітьми діагностику. Хочемо відповісти на найпоширеніші питання.

1. Яку освіту має педагог-психолог?

Педагог-психолог, який працює в школі, повинна мати вищу педагогічну освіту з поглибленим знанням психології, або вищу психолого-педагогічна освіту.

2. «Моя дитина здорова, навіщо їй психолог?»

Педагог-психолог, який працює в школі, не є медиком і не займається лікуванням дітей за допомогою медикаментів, він не може ставити діагноз, але має право звернути увагу батьків і вчителів на проблеми у розвитку психічно здорової дитини і допомогти їх усунути педагогічними та психологічними прийомами.

3. «Навіщо психолог проводить діагностику, тестування?»

Одне із завдань роботи шкільного психолога - допомогти дитині успішно засвоювати шкільну програму, сприяти благополучній адаптації до шкільних умов, нового колективу, допомагати у вирішенні виникаючих проблем. Діагностика дозволяє виявити дітей з тими чи іншими проблемами, так, в перших класах поряд з діагностикою уваги, пам'яті, мислення проводиться діагностика тривожності, адаптації до школи, рівня самооцінки.

4. Яка діагностика проводиться з дітьми.

• В першу чергу це спостереження - на уроках, на перервах, у їдальні;

• Використання рисуночних тестів (малюнок школи, сім'ї, «я в цьому і я в майбутньому», вчитель, тощо);

• Індивідуальні бесіди – опитування;

• Індивідуальні тести, розраховані на даний вік (з використанням картинок, ігрових завдань, стимульного матеріалу);

• Фронтальна (з усім класом) діагностика за допомогою заповнення (кодування) таблиць, графічного диктанту.

Інформація про дитину, отримана за допомогою опитувань батьків (анкетування), тестування є закритою і не розголошується без згоди батьків іншим організаціям.

5. Чи можна звертатися до психолога по допомогу у вирішенні проблем виховання, розвитку дитини, у вирішенні побутових проблем?

Можна і потрібно, але необхідно пам'ятати, що психолог не може дати перелік рекомендацій «що потрібно робити», виконуючи які Ви швидко впораєтеся з проблемою, адже кожна людина індивідуальна, тому фахівець підкаже на що звернути увагу, порекомендує ті чи інші методи виховання, допоможе зрозуміти Ваші помилки, розібратися в емоціях і почуттях. Тобто консультація психолога - це перший крок до самопізнання звернувся. До речі, психолог не може вирішити Ваші побутові проблеми, а ось пояснити, як вони впливають на дитину - може.