Відкритий бінарний урок з світової літератури та англійської мови.

Тема уроку. Різдвяне свято ( за повістю  Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

Мета уроку: узагальнити знання учнів про повість; перевірити, чи уважно, вдумливо учні читають твір; продемонструвати взаємозв'язок з іншими навчальними предметами; розвивати творчу уяву, художні здібності; словниковий запас учнів; виховувати повагу до народної культури, інтерес до літератури та мистецтва

Обладнання: ялинка, мультимедійна презентація, малюнки учнів, завдання для груп

Епіграф:  « Різдво – то єдиний час, коли всі люди вільно відкривають свої серця, що досі були немов би замкнені на замок, і переймаються співчуттям до знедолених»

                                                Ч. Діккенс

Тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого матеріалу.

 

 

Хід уроку:

І. Організація класу до уроку

(Звучить запис різдвяної пісні. У класі стоїть ялинка, клас святково прибраний)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності

1.Вступне слово вчителя

Учитель літератури. Наближаються світлі  й радісні дні – Різдво, Новий рік. У цей час відбуваються різні дива. Особливо сповнений див Святий вечір. Звичайні в інший час предмети та речі набувають чарівних властивостей. Існує повір’я, що, скажімо, розмовляють домашні тварини, каша із ячмінного зерна з узваром і медом приваблює на пасіку рої і власкавлює мороз, бурю; сніп на покуті, який звуть Колядою або Дідухом, обіцяє гарний урожай. Кажуть, старі люди бачать у Святий вечір своїх померлих родичів, а дівчата можуть дізнатися ім’я майбутнього судженого і навіть побачити в дзеркалі його обличчя.

Учитель англійської мови. (журнал, с.46)

2. Бесіда. Щоб краще працювати, ми з вами поділені на дві  групи  – «українців» та «англійців». За методикою випереджального завдання ви готували повідомлення про святкування Різдва.

Завдання для групи «українців»

1) Коли святкують Різдво в Україні?

 Різдво́ Христо́ве — велике християнське свято, день Народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха.

Римо-Католицька Церква  святкує  Різдво в ніч з 24 на 25 грудня.

Православні церкви, Українська греко-католицька церква святкують Різдво в ніч на на 7 січня.

От і наступають свята. Чекати залишилося вельми недовго. Дуже скоро одне із найбільших свят християн - Різдво Христове.

Понад дві тисячі років тому перед новонародженою Дитиною з німим здивуванням схилилися юна Марія, сивоволосий Йосиф і бідні пастухи. Вони побачили в Ньому світло Любові, схованої раніш від людей. Світло Любові опромінило початок нової ери.

Свято Різдва - найкрасивіше зимове свято. Це свято приходить до людей морозної ночі в годину опівнічної храмової служби в сяйві свічок, у світлі зірок і гучному співі хору. Звуки дитячих голосів, що славословлять Бога, як ангельський глас, наповнюють торжеством Всесвіт. Небо і земля славлять Різдво Христове. На землі, хоча б ненадовго, запановує мир, а серця сповнюються доброю волею.

 

2. Як святкують Різдво в Україні?

 Починають святкувати в Святий вечір – 6 січня, тоді ж і закінчується різдвяний піст. Після Різдва наступають коляда або святки – 12 днів, протягом яких відзначається свято.

На другий день Різдва, 8 січня святкується Собор Пресвятої Богородиці. Цей день присвячений прославлянню Божої Матері, «радість світу народила».

За традицією в дні святкування Різдва здійснюється пам’ять перших християнських мучеників: апостола первомученика і архідиякона Стефана.

Перший тиждень  після Різдва присвячується прославлянню праведного Йосифа, Обручника Діви Марії, що став Богонемовляті земним батьком.

Приготування до Святвечора наші предки починали ще з грудня. До свята кожному члену родину робили нову сорочку та білили хату. У кутку виставляли дідуха.

Ще до світанку в переддень Різдва палили сім полін, які відкладали сім тижнів. На цьому вогні готували дванадцять пісних страв, серед яких обов’язково кутю та борщ з вушками. Колядники готували колядки та вертепи, а до церкви йшли у найкращому вбранні.

 У нашому  селі під час різдвяних свят ходять вертепи. Збереглася  традиція 12-ти страв, але часто готують не усі страви або замінюють їх на традиційні страви.

У перший день Різдва в гості майже не ходять.

Під вечір 7 січня йдуть перші дитячі ватаги колядників, які бажають Веселого Різдва!

 

3. Яка традиційна страва має бути на українському столі?

  Головними стравами на український Святий вечір є кутя – пшенична або рисова каша з медом, маком та родзинками і узвар – компот із сухофруктів. Також – пісний борщ з грибами, горох, капусник, рибні страви, вареники з капустою, гречана каша, голубці з рисом, пісні млинці, гриби, пироги. Після вечері, яка зазвичай тривала 3-4 години, кутю та деякі інші страви зі столу не прибирали, а залишали для духів померлих предків, які, за віруванням українців, також приходили «на різдвяну кутю».

 

Завдання для групи «англійців».

1.     Як святкують Різдво в Англії?

2.      Яка традиційна страва має бути на англійському столі?

( Повідомлення учнів)

3.     Учитель англійської мови.

Завершіть різдвяні римування (журнал) - слайд

4. Учитель світової літератури. Створіть асоціативний ланцюжок до слова «Різдво» (Різні слова надруковані, лежать на партах, а учні вибирають лише ті ,які зв’язані з Різдвом )

Різдво                                  радість, ікона, заспівати, зірка, диво, добро, веселощі, очікування, обряд.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.  (Слайд)

Обговорення епіграфа уроку

Учитель світової літератури. Епіграфом до уроку ми взяли слова Ч. Діккенса (зачитати)

У дні Різдва кожна людина чекає на диво, бо душа її потребує цього, адже людина живе мрією, надією.

ІV. Систематизація, узагальнення вивченого.

Учитель англійської мови.

1.Інсценізація «Зустріч Скруджа з племінником» ( на англійській мові)

Учитель літератури. Отже, сьогодні на нас чекає зустріч із дивом: ми будемо мандрувати у часі разом із головним героєм, паном Скруджем. Тож рушаймо разом і допоможемо герою осягнути його життя та зробити висновки

2. Робота з ілюстраціями. «Чи уважно ви читали твір»

( На слайдах зявляються зображення героїв, учні називають їх)

3. Аналіз сенсу подорожі. Робота в групах ( англ.., укр., завдання на карточках)

- Поміркуйте, у чому криється причина душевного холоду Скруджа?( У дитинстві хлопчик був позбавлений батьківського тепла, він  був дуже самотнім, тому неначе справді охолов)

- Чи принесли гроші щастя? Підтвердьте словами із тексту ( «Один, як перст, на всьому білому світі»)

- Як ви вважаєте, що сприяло переродженню Скруджа? ( Страшне видовище власної смерті)

- Яким шляхом Скрудж ішов до переродження? ( Потрясіння від побаченого підштовхнуло до прозріння й розбудило давно забуте відчуття каяття. А спокута гріхів веде до очищення)

Учитель літератури. Ч. Діккенс доходить геніального висновку: «Не гроші роблять людину щасливою, а людяність». Митець вірив у духовне відродження людини і прагнув довести це до свідомості читачів.

Учитель англійської мови. ( журнал)

4. Інсценізація «Знайомство із Бобом Кретчитом»

БОБ. Моє шанування! Мене звати Боб Кретчит. Я служу в конторі містера Скруджа. Платить він малувато, усього 15 шилінгів на тиждень. Але я, чесно кажучи, радий і цьому. Сімя у мене велика і дружна: дружина і п’ятеро дітей! Я усіх їх так люблю, що не сказати! Боже, який я щасливий. Що вони в мене є! Шкода тільки, що крихітка Тім каліка: він не ходить. Ох, якби були гроші на його лікування! Та нічого. Бог дасть зберемо. Вибачте мені, я щось дуже заговорився з вами. А мої чекають на мене. Адже сьогодні різдвяний вечір. З Різдвом вас! Бувайте!

Учитель світової літератури.

- Як ви вважаєте, Кретчит сказав правду, що він щасливий, чи ні? (Так)

- У чому полягає його щастя? ( У дружній родині)

- Поміркуйте, яку роль у розвитку сюжету мала розповідь про Боба Кретчита? ( Це різдвяне оповідання. Родина Кретчитів схожа на святе сімейство. Вона вірить у Бога, добрі, милосердні, люблять одне одного, живуть спільними радощами й болями. Вони не прагнуть до наживи, тому вони щасливі й веселі. Вони заслуговують на щастя. Дух намагався довести, що сила людини не в грошах. А в сім’ї.)

V. Підсумки уроку

 1. Учитель світової літератури

1. Бесіда

- Чому твір має назву «Різдвяна пісня у прозі»? ( Різдвяні пісні відрізняються особливою піднесеністю і святковістю, оскільки відображають велику радість: перемогу світла над пітьмою, добра над злом)

2. Складання сенкана «Різдво» українською англійською

1 Різдво,

2 веселе, щасливе,

3 вітає, радує, веселить,

4 завжди приносить людям радість,

5 світло

Учитель літератури. Сьогодні, у переддень Різдва, ми подарували одне одному свято спілкування. Подарунок не завжди є матеріальним, потішити людину можна усмішкою. Поглядом, добрим словом і вже цим зробити її щасливою. Добро, яке здатне творити людина, варте великого скарбу. Оточимо серце любовю , добрими справами. ( На дошці прикріплене серце, учні по черзі зігрівають його добрими словами)

Учитель світової літератури (Слайд)

Із Різдвом Христовим я щиро вітаю!

Щастя і здоровя вам усім бажаю!

Нехай віра в серці кожного засяє,

Матір Божа з неба  усіх привітає.

3. Учитель музичного мистецтва. Виконання учнями колядок, щедрівок

4. Привітання на англійській мові ( Кулик Ю.)